Ekonomi

Türk ve Ürdünlü Firmalar Akabe’de Ortak Fosforik Asit Fabrikası Kuracak

AMMAN, 25 Ekim (Xinhua) — Jordan Phosphate Mines Company (JPMC) ve Turkish Transpet Petrolcülük ve Güç A.Ş. Salı günü Ürdün’ün sahil kenti Akabe’de fosforik asit üretecek ortak bir fabrika kurulmasına yönelik bir anlaşma imzaladı.

Ürdün devlet kuruluşu Petra Haber Ajansı’nın haberine göre, 400 milyon ABD doları bedelli ortak projenin, yılda 300 bin ton üretim kapasitesine ulaşarak fosfat ve fosfatlı gübre alanında Türkiye-Ürdün’ün en büyük yatırımlarından biri olması bekleniyor. bölüm.

JPMC Yönetim Kurulu Lideri Muhammad Thneibat, Akabe Özel Ekonomik Bölge İdaresi’nde (ASEZA) düzenlenen imza töreninde Türk ortaklarla yapılan yeni anlaşma ve iş birliğinin önemine vurgu yaparak, yatırımın önümüzdeki üç yıl içinde yüzlerce kişiye istihdam yaratacağını söyledi. fabrikanın inşaatı sırasında.

Transpet Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öztürk, Ürdün’ün fosfatlı gübre sektörüne ve iki taraf arasındaki ortaklığa övgüde bulundu. Öztürk, üretim ve satışlardaki önemli büyüme de dahil olmak üzere JPMC’nin departmandaki rolünü ve başarılarını vurguladı.

tufanbeyli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu