Ekonomi

Japonya ve Danimarka, offshore rüzgar enerjisi üretiminde işbirliği anlaşması imzaladı

Japonya ve Danimarka hükümetleri, karbondan arındırma amacıyla açık deniz rüzgar enerjisi üretiminde bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Japonya’nın başkenti Tokyo’yu ziyareti sırasında EkonomiTicaret ve Sanayi Bakanı Nishimura Yasutoshi ikili çıkarları ele aldı.

Japon hükümetinden yapılan açıklamaya göre, toplantı sırasında Frederiksen ve Nishimura, iki ülke arasında offshore rüzgar enerjisi üretiminde teknik iş birliğini içeren bir mutabakat zaptı imzaladı.

Bu kapsamda offshore rüzgar enerjisine yönelik Ar-Ge projelerini teşvik edecek olan Japonya ve Danimarka, iş dünyası, bürokrasi ve akademik alanlarda işçi değişimini hedefliyor.

Bakan Nishimura, ülkesinin karbonsuzlaştırma projeleri doğrultusunda offshore rüzgar enerjisi üretim pazarını genişletecek işbirliklerini daha da güçlendirmek istediğini belirtti.

Japonya’nın, hidrojen ve amonyak için sürdürülebilir ve uygun fiyatlı bir tedarik zinciri oluşturmak amacıyla Danimarka Enerji Bakanlığı ile kapsamlı bir anlaşma imzaladığı da bildirildi.

cesmeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu