Haber

Hollanda’nın İlk Kadın Başbakanı Olmak İsteyen Dilan Yeşilgöz’ün Tartışmalı Seçim Vaadi: Göçün Engellenmesi

Hollanda siyasetinde gündemin en değerli konusu göç. Hollanda’daki aşırı sağcı siyasetçilerin göç ve İslam’a dair söylemleri zaman zaman basınımızda geniş yer buluyor. Bu kez konu, seçimlerde Hollanda’nın ilk kadın başbakanı olmak isteyen göçmen kökenli Dilan Yeşilgöz’ün sunduğu tartışmalı seçim programıydı. Ayrıntılar içeride!

Hollanda siyasetinde göçmenlik ve İslam karşıtlığı ön plandadır. Özellikle Özgürlük Partisi milletvekili Geert Wilders’in yaptığı açıklamalar ülkemizin gündeminde geniş yer tutuyor.

Ülkede 23 Kasım 2023’te genel seçimler yapılacak. Hollanda’nın en büyük siyasi partisi ve iktidar ortağı olan Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), 23 Kasım’da yapılacak erken genel seçime katılacak. Ankara doğumlu Dilan Yeşilgöz’ün liderliğini üstleniyor.

Hollanda’nın ilk kadın başbakanı olmak isteyen Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz’ün seçim vaatleri oldukça tartışmalı.

Öncelikle Dilan Yeşilgöz’ün kim olduğuna ve seçim vaatlerinin neden tartışmalı olduğuna bakalım:

Yeşilgöz’ün babası, 12 Eylül darbesinin hemen ardından Türkiye’den kaçarak Hollanda’ya sığındı. O da 1984 yılında annesi ve kız kardeşiyle birlikte bir tekneyle Yunanistan’ın Kos adasına kaçak olarak girmişti. Oradan mülteci olarak Hollanda’ya sığındı.

Kendisi de sığınmacı olan Yeşilgöz, Hollanda’ya sığınmacı, işçi ve öğrenci göçünün büyük ölçüde sınırlandırılmasını istiyor.

Önceliğinin göçü önlemek olacağını belirten Yeşilgöz, AB direktifleri kapsamında mümkün olan tüm kısıtlamaların uygulanmasını istiyor.

Yeşilgöz’ün kira artışlarının önüne geçilmesi ve zorunlu askerlik hizmetinin yeniden gündeme getirilmesi vaatleri arasında yer alıyor.

Yeşilgöz, partisine sunduğu “Yer Aç, Sınırları Koy” başlıklı programa göre mültecilerin aile birleşiminin zorlaştırılmasını istiyor.

Ayrıca Yeşilgöz’ün açıkladığı taslak programda “İsveç modeli”ne benzer zorunlu askerlik uygulamasının da uygulanması yer alıyordu.

Aslında Hollanda’da zorunlu askerlik hizmeti var ama 1 Mayıs 1997’den beri uygulanmıyor.

VVD’nin planına göre ordunun güçlendirilmesi amacıyla İsveç’te olduğu gibi 18 yaş üstü tüm gençlere askerlik yapmak isteyip istemedikleri sorulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu