Haber

Yunanistan-İran hattında ‘tanker’ gerilimi: ‘Mürettebatı serbest bırakın’

İran Devrim Muhafızları’nın 3 Mayıs’ta Yunanistan’a kayıtlı bir petrol tankerine el koyması iki ülke ilişkilerinde gerginliğe neden oldu. İran gemilerinin Yunanistan’da kısa süre alıkonulmasının ardından Hürmüz Boğazı’nda meydana gelen olayda, geminin Yunan kaptanı ve mürettebatı İran’da tutuluyor.

Komşu Yunanistan hükümeti bu gelişmeler üzerine denizcileri serbest bırakmak için girişimde bulundu. Denizcilik Bakanlığı Dışişleri Bakanlığı ile temas halinde gelişmeleri takip ederken, başkent Atina’daki sendikalar hükümetin daha aktif bir politika izlemesini ve denizcilerin bir an önce serbest bırakılması için harekete geçmesini talep etti.

BİRLİKTEN DAVET: ACİL TEDBİR ALIN

Konuyla ilgili açıklama yapan Denizciler Sendikası PENEN, “Yunan hükümeti ile yetkili Denizcilik ve Dışişleri Bakanlıkları, Panama bandıralı ‘Niovi’ adlı tankerin 53 yaşındaki Yunan kaptanı ve tüm mürettebatını serbest bırakacak. 3 Mayıs Çarşamba sabahı erken saatlerde Hürmüz Boğazı’nda İranlı yetkililer tarafından gözaltına alınan İranlı yetkililer, kendisini acil önlemler almaya çağırdı.

Bildiride, “Bu yeni olay, denizcilik mesleğinin karşı karşıya olduğu muazzam tehlikelere, çalışmanın suç haline getirilmesine dikkat çekiyor ve denizcilerin genellikle askeri, siyasi ve ekonomik rekabet ve çatışmaların kurbanı olduklarını doğruluyor.”

‘BU İLK DEĞİL’

PENEN, “Ukrayna’da bir yılı aşkın süredir devam eden emperyalist savaş koşullarında, ABD’nin petrol yüklerine el koymasına misilleme olarak İran tarafından silahlandırılarak gemilere el konuldu ve Panama bandıralı son Niovi tankeri de teslim alındı. rehin alındı.” Denizcilik şirketi için Delta Poseidon ve Yunan nakliye şirketi Polembros Shippin Ltd. için Prudent Warrior tankerlerinin denizcilerinin de 4 aydır benzer rehine alma koşullarıyla karşı karşıya kaldıklarını hatırlattı.

Denizciler Sendikası, denizcilerin hayatlarını korumak, serbest bırakılmalarını ve güvenli bir şekilde ülkelerine geri gönderilmelerini sağlamak için hükümete ve ilgili bakanlıklara ve dairelere acil eylem çağrısında bulundu.

Ne oldu?

Smart Tankers nakliye şirketine ait petrol tankeri Niovi, İran makamları tarafından 3 Mayıs’ta Basra Körfezi’ndeki Hürmüz Boğazı’nda ele geçirildi. 31 mürettebatlı tanker, Devrim Muhafızları tarafından ele geçirildiği son birkaç aydır limanda kalmasını sağlayan bakım çalışmalarını tamamladıktan sonra yüksüz olarak seyrediyordu. Dubai’den hareket eden tanker, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Fuzairah limanına doğru yol alırken Devrim Muhafızlarına ait donanma gemileri tarafından kuşatıldı. Daha sonra Bender Abbas’taki sadık demirleme yerine transfer edildi.

Niovi, Smart Tankers’ın bir yan kuruluşu olan ve merkezi Pire’de bulunan ve sahibi D. Baku ve G. Kaymenakis olan Grand Financing Co.’ya aittir. Kaymenakiler.

Yunan medyasına göre bu hamle, ‘ABD yetkililerinin İran ham petrolünü dondurmasına misilleme olarak’ yapıldı. Yaklaşık bir hafta önce Empire Navigation’a bağlı St. Molaris’e bağlı ve İran petrolü taşıdığı iddia edilen tanker Suez Rajan’a ABD’nin başvurusu üzerine tutuklama kararı çıkarılmasının ardından el konulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu