Teknoloji

Ukrayna’da Starlink fiyatları şok etti: SpaceX fiyatları büyük ölçüde artırdı

Rus işgali sırasında internete bağlı kalmak için SpaceX’in Starllink’ini kullanmak artık Ukraynalılar için daha da pahalı . Financial Times, Ukrayna’daki bir Starlink uydu terminalinin fiyatını neredeyse iki katına çıkardığını bildirdi. 385 dolardan yaklaşık 700 dolara çıkan raporlar . Aylık ücret 60 dolardan 75 dolara çıkıyor.

Starlink’i yabancı hükümetlerden takviyeler ve hatta kitle kaynak kullanımı da dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan satın alan Ukrayna hükümeti için fiyatların yükselip yükselmediği bilinmiyor. Bazı Ukraynalıların yerel teslimatlarla ilgili komplikasyonları önlemek için Starlink ekipmanı aldığı Polonya’da bireysel fiyatlar da arttı.

Bu fiyat artışları, Ukrayna’nın hücresel ağlarının, ülkenin elektrik şebekesine Rus saldırılarının baskısı altında çökmesiyle geldi. Bazı durumlarda, yerel halkın internete erişmesinin tek yolu Starlink olabilir. Yakın zamanda kurtarılan bölgelerdeki bazı sakinler de, telefon operatörleri hizmeti eski haline getirmekle meşgul olduğu için bu teknolojiyi kullanmak zorunda kalıyor. Daha yüksek fiyatlar, internet erişimini erişilemez hale getirme riski taşır ve bağışçıları eskisi kadar çok terminal satın almak için daha fazla ödeme yapmaya zorlayabilir.

SpaceX, Ukrayna’da Starlink erişimi sağlamak için kendi maliyetlerinden şikayet ediyor. Şubat ayında Rus saldırısının başlamasından sonra ilişkiyi hızlı bir şekilde başlatmasına rağmen, terminalleri tedarik etmek için kısmen ABD hükümetinin fonlarına güvendi ve Eylül ayında daha fazla yardım almadan hizmet vermeye devam edemeyeceğini bildirdi.Ancak bu şikayetin kamuoyuna duyurulmasının ardından Elon Musk, SpaceX için para kaybetmek anlamına gelse de. Ukrayna için hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu