Haber

Ukrayna Güvenlik Servisi, Kırım Köprüsü saldırısını üstlendi

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Lideri Vasyl Malyuk, geçen yıl Ekim ayında Kırım Köprüsü’ne düzenlenen saldırıyı SBU’nun organize ettiğini açıklamıştı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, stratejik öneme sahip Rusya ile Kırım’ı birbirine bağlayan Kırım Köprüsü, baskınların hedefi olmaya devam ediyor. Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Lideri Vasyl Malyuk, geçen yıl Ekim ayında Kırım Köprüsü’ne düzenlenen saldırıyı ilk kez SBU’nun üstlendiğini açıklamıştı. “Pek çok farklı operasyonlar, özel operasyonlar oldu. Zaferden sonra bazılarını alenen ve yüksek sesle konuşabileceğiz, bazılarını ise hiç konuşmayacağız. Geçen yıl 8 Ekim’de Kırım Köprüsü’nün yıkılması. eylemlerimizden biri” dedi Malyuk.

Malyuk, 17 Temmuz’da köprüye yapılan saldırı hakkında yorum yapmadı.

Kırım Köprüsü saldırısı

Geçen yıl Kırım Köprüsü’ne düzenlenen saldırıda, akaryakıt taşıyan trenin vagonlarında bir kamyonun patlaması sonucu yangın çıkmış, saldırıda 3 kişi hayatını kaybetmişti. Ağır hasar gören köprü Rusya tarafından kısa sürede onarılarak tekrar hizmete açıldı. 17 Temmuz’da köprüye yapılan son saldırıda otomobilde bulunan anne ve baba hayatını kaybederken, kızları da yaralandı.

Kırım Köprüsü, Rusya’nın Krasnodar bölgesini 2014 yılında Ukrayna’dan ilhak ettiği Kırım Yarımadası’na bağlaması nedeniyle stratejik öneme sahip. 19 kilometre uzunluğundaki Kırım Köprüsü’nün maliyeti 3.7 milyar dolar. Köprü, 24 Şubat 2022’de başlatılan Rus saldırısı sırasında Ukrayna’nın Herson ve Zaporozhian bölgelerinin bazı kısımlarını ele geçirmek üzere asker göndermek için paha biçilmez bir ikmal yolu oldu. – Kiev

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu