Haber

Türkiye’den Gürcistan’a iPhone çıkarması

Apple’ın iPhone 14, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max olarak adlandırılan modelleri Eylül ayında satışa çıktı.

Modeline göre ülkemizde İphone fiyatları, 30 bin ile 57 bin lira arasında fiyatlar değişiyor.

Batum’da vergi iadesi yapılıyor

Yurt dışında bu fiyatlar vergilerden kaynaklı düşük olunca Sarp Hudut Kapısı’nı kimlikle geçerek günübirlik Gürcistan’a giden Türk vatandaşları, Batum kentinde Apple Store’den aldıkları telefonları vergi iadesiyle 15 bin liraya kadar daha ucuza alabiliyor.

Yurt dışı seyahatlerinde kişisel olarak telefon getirmek isteyen kullanıcıların Türkiye dışından getirdikleri telefonu kullanabilmeleri için IMEI kaydını yaptırması gerekiyor.

Pasaporta işlenen bu kayıt sonrasında telefon kullanıma açılabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de mevzuyla ilgili karar yayınlanırken, buna nazaran 2022 yılında yurt dışından getirilen telefonu Türkiye’de kullanabilmek için yapılması zarurî olan IMEI kaydının fiyatı netleşti. IMEI kayıt harcı 2006 TL’den 2732 TL’ye çıkarıldı.

Yıl sonu gelmeden gidip alıyorlar

2023 yılında ise IMEI kayıt fiyatının 6 bin 91 TL olması bekleniyor. Yıl sonuna kadar aldıkları telefonlar için 2023 yılında daha yüksek kayıt fiyatı bedeli ödemek istemeyenler bilhassa hafta sonları Gürcistan’a akın ederken, aldıkları telefonlarının hem IMEI kayıtlarını yapmak hem de vergi iadesi (tax free) yaptırarak ülkemize nazaran 15 bin liraya kadar uyguna almış oluyorlar.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşların kimi gelmişken tatil yapıyor, kimi ise günü birlik telefon alıp ülkesine geri dönüyor.

Bankalar yoğunluk yaşıyor

Sarp Hudut kapısında geçişler sorun yaşanmazken, Batum’da mağazalardan aldıkları telefonlarda vergi iadesi yapmak isteyenlerin Gürcistan tarafında tax free banklarında büyük yoğunluğa sebep oluyor.

İstanbul’dan Batum’a telefon almaya geldiğini tabir eden Ömer Faruk Kaşarcıoğlu, geçişlerde yoğunluk olduğunu tabir ederek, Apple mağazalarında yoğunluktan kaynaklı istediği telefonların da bulunmadığını söyledi.

“Burada hem tax free alıyorsun hem de KDV yok”

3-4 mağaza gezerek güç bir formda telefon bulduğunu tabir eden Kaşarcıoğlu, “Gelirken 1 saat içinde girdik. Fakat çıkarken 3-4 saat sürüyor. Türkiye’de KDV’si çok. Bu tarafta ise hem tax free alıyorsun hem de KDV yok.” dedi.

“Osmaniye’den almak için geldim”

Osmaniye’den gelen bir diğer iPhone kullanıcısı ise “Bizzat telefon için geldim Batum’a. iPhone 14 Pro 128’lik olanı aldım. 24 bin 500 Türk lirasına. Gümrükte 2 bin 900 lira iadesi oldu. Türkiye fiyatı ise 45-50 bin arası civarında.” dedi.

“20 bin lira kazancım oldu”

İstanbul’dan hem gezmek için hem de telefon almaya Batum’a geldiğin tabir eden Anıl Gül ise, “İphone 13 pro Max 128 GB’lık telefonu 24 bin liraya aldım. Bin 500 lira da tax free geri almış oldum. Yani 21 bin 500 liraya geliyor. Türkiye’de bu telefonu alırsam yaklaşık 42 bin liraya almış oluyordum. Yani 20 bin liraya kadar karım olmuş oldu.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu