Ekonomi

S&P Global, güçlü iş performansı nedeniyle JPMorgan’ın görünümünü yükseltti

S&P Global, JPMorgan Chase & Co’nun (NYSE:JPM) not görünümünü ‘durağan’dan ‘pozitif’e çevirdi. Bu değişiklik, bankanın rakiplerinden daha iyi performans gösteren kapsamlı kredilendirme ve ticaret operasyonlarındaki güçlü performansını yansıtmaktadır.

S&P Global’e göre JPMorgan, çeşitli kredi türleri ve hizmetlerinde başarılı bir şekilde pazar payı kazanmakla kalmamış, aynı zamanda değişen ekonomik koşullarda bile güçlü kazançlarını korumuştur. Varlıkları itibariyle Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyüğü olan banka, 2023 yılını rekor yıllık kârla kapattı ve 2024 yılı için Ocak ayında yapılan beklentileri aşan bir faiz geliri artışı öngördü. Bu öngörü, dördüncü çeyrek kârındaki düşüşe rağmen gerçekleşti.

JPMorgan’ın hisse senedinin performansı, bu yıl şimdiye kadar %17’lik bir artışla, aynı zaman diliminde %14,4’lük bir artış gösteren S&P 500 Bankalar Endeksini geride bırakarak dikkat çekici olmuştur. S&P Global, bankanın sektör lideri karlılığı ve getirilerinin yanı sıra maddi defter değerini 2004’ten bu yana yıllık %9’dan fazla artırma kabiliyetinin de altını çizdi.

JPMorgan önümüzdeki hafta Bank of America, Wells Fargo ve Citigroup gibi diğer büyük bankalarla birlikte ilk çeyrek sonuçlarını açıklamaya hazırlanıyor.

S&P Global’in bu olumlu görünümü, geçtiğimiz ayın sonunda S&P tarafından bildirildiği üzere, daha küçük bölgesel bankaların ticari gayrimenkul riskleri nedeniyle notlarının düşürüldüğü bir dönemde geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu