Haber

Soylu: Amerika’nın parmağını bu ülkeden, devletimizden çıkardık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Samsun Dernekler Konfederasyonu tarafından Şişli’de bir otelde düzenlenen Samsun Halk Buluşması’nda konuştu.

1960 darbesini, 1971 muhtırasını, 1980 darbesini ve 15 Temmuz 2013 darbe girişimini ABD’nin yaptığını söyleyen Soylu, “Amerika’nın parmağını bu ülkeden, devletimizden çektik” ifadesini kullandı.

Bakan Soylu, “Merak etmeyin! Türkiye’nin geleceği bugünden çok daha parlak olacak. Yapılacak çok iş var. Çevremizdeki coğrafyada da yapılacak çok iş var. Merak etmeyin! Göreceksiniz” dedi. 14 Mayıs’tan sonra çevremizdeki ülkelerin her birinin Türkiye’nin bir parçası olacağını, onun etrafında dizileceğini, Türkiye ile birlikte huzursuzluk, huzursuzluk ve barış olmayan herkesin hep birlikte ‘diyen anlayışın etrafında saf duracaklarını’ Dünya 5’ten büyüktür.

Samsun’un Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndaki rolüne dikkat çeken Soylu, “Samsun, bu devletin varlığına, birliğine, milletin bölünmez bütünlüğüne bağlı bir şehirdir. Samsun, bu ülkenin ve bu ülkenin direği olan bir şehirdir. tüm manevi değerlerle çevrili bir devlet.”Samsun bizim kurtuluş şehrimizdir. Gazi Mustafa Kemal’in ve bu vatanın tüm evlatlarının bu kurtuluşu dua ile başlattıkları bir şehirdir” dedi.

Türkiye’nin Gazi Mustafa Kemal önderliğinde 104 yıl önce Samsun’da bir yolculuğa çıktığını hatırlatan Soylu, Samsun’un ardından Amasya, Erzurum ve Sivas’ta düzenlediği kongrelerin ardından Türkiye’nin manda ve himayeyi kabul etmediğini dünyaya duyurdu.

Türkiye’nin Samsun’dan başlattığı kurtuluş mücadelesini inancı ve azmi ile kazandığını vurgulayan Soylu, “Ama 104 yıldır bitmeyen bir şey var. 104 yıldır bitmeyen manda ve himayedir. Himayeyi sürdürün” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu