Haber

Rus mahkemesi, gazeteci Gershkoviç’in tutukluluğuna yapılan itirazı reddetti

Rusya’da ‘casusluk’ suçlamasıyla tutuklanan The Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gershkoviç’in tutuklanmasına yapılan itirazı görüşen mahkeme, itirazı reddetti.

Reuters’in haberine göre başkent Moskova’da hakim karşısına çıkan Gerçkoviç, “ABD hükümeti adına casusluk” suçlamasıyla en az 29 Mayıs’a kadar tutuklu kalacak. Moskova Şehir Mahkemesi, Gershkoviç’in Moskova’da tutulduğu Lefortovo Hapishanesinden başka bir cezaevine nakledilmesi ve kefaletle serbest bırakılması taleplerini de reddetti.

Ne oldu?

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Yekaterinburg’da ‘casusluk’ suçlamasıyla gözaltına aldığı ABD merkezli WSJ gazetesinin ABD vatandaşı Moskova muhabiri Gershkoviç’in ‘Amerikan hükümeti adına casusluk’ suçlamasıyla tutuklandığını bildirdi.

Açıklamada, Gerşkoviç’in Amerikalı’nın verdiği talimatla hareket ederek Rus askeri-sanayi kompleksindeki işletmelerden birinin faaliyetleri hakkında devlet sırrı niteliğinde bilgi topladığı belirlendi. Söz konusu yabancı vatandaş, gizli bilgileri elde etmeye çalışırken Yekaterinburg’da gözaltına alındı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da tutuklu gazetecinin ABD ile esir takası kapsamına alınmasıyla ilgili olarak, “Konuyu bu düzeyde gündeme getirmem. Çünkü geçmişte yaşanan bazı değişiklikler insanlar içindi. şu anda cezalarını çekenler.”

Öte yandan ABD, gazeteci Evan Gershkoviç’i resmi olarak ‘haksız yere tutuklanmış’ olarak nitelendirerek, serbest bırakılması için ABD Dışişleri Bakanlığı’na Rusya’ya baskı yapmaya, istihbarat peşinde koşmaya, diplomatik koalisyonlar kurmaya, medya baskısı uygulamaya ve düzenli konsolosluk talep etmeye çalışıyor. erişim. bir dizi ek yetki verdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu