Haber

Pakistan, ekonomik zorluklara rağmen depremzedeleri destekleme taahhüdünü yineledi

Ekonomik zorluklara rağmen Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye’deki afetzedelere yardım etme kararlılığını yineledi.

Ulusal basında yer alan haberlere göre Başbakan Şerif, Türkiye’den dönen arama kurtarma ekibiyle başkent İslamabad’da görüşme yapmak için geldi.

Şerif, burada yaptığı açıklamada, ekonomik zorluklara rağmen deprem nedeniyle Türkiye ve Suriye’de afetzedelere yardım etmeye kararlı olduklarını vurguladı.

Pakistan ve Türkiye’nin adeta iki bedende tek bir ruh olduğunu ifade eden Şerif, “(Arama kurtarma ekibi) Depremzedelere yaptığınız övgüye değer hizmetlerle bu uzun soluklu ilişkiyi pekiştirdiniz.” söz konusu.

Pakistan Ulusal Afet Yönetim Ajansı’nın (NDMA) depremzedeler için yaptığı çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Sharif, hükümetin Türkiye için kış şartlarına uygun 50 bin çadır sipariş ettiğini kaydetti.

Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin Türkiye’deki afetzedeler için 1000 tonluk yardım taşıyan ilk gemisi dün Karaçi’den yola çıktı.

Pakistan, Türkiye’ye karadan ve havadan 7 bin kışlık çadır ve 33 binden fazla battaniye göndermişti. Önümüzdeki iki hafta içinde Türkiye’ye hava yoluyla 4.000 kışlık çadır gönderilmesi planlanıyor.

Ayrıca Al Khidmat Foundation, Edhi Foundation, Beytus Salam Welfare Foundation, Sailani Welfare Foundation ve Pakistan Kızılayı da Türkiye’de çeşitli yardım faaliyetleri yürütüyor.

haber-sulakyurt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu