Haber

Letonyalı bakana şaka çağrısı: ‘Kiev’e yardım etmekten mutlu değiliz ama başka seçeneğimiz yok’

Şaka çağrılarıyla ünlenen Lexus ve Vovan lakaplı Rus komedyenler Aleksandr Stolyarov ve Vladimir Kuznetsov, kendilerini Afrikalı bir politikacı olarak tanıttı. Letonya Dışişleri Bakanı Krisjanis Karins’eşaka araması yaptı.

Karins, görüşme sırasında şunları söyledi: Bu savaşın çabuk bitmeyeceğini anlıyoruz. Bu hepimize pahalıya mal olacak çünkü biz her zaman Ukraynalılara yardım ediyoruz. Sonuçta bu, Ukrayna’ya yardım etmek için para harcamak anlamına geliyor. Biz de bundan memnun değiliz ama başka bir seçenek de göremiyoruz.“dedi.

Rusya’ya uygulanan ambargonun ancak tüm AB ülkelerinin aynı anda uygulaması halinde anlam kazanacağını söyleyen Karins, aksi takdirde ticaretin artacağını söyledi. FinlandiyaLitvanya, Estonya gibi ülkeler üzerinden devam edeceğini belirtti.

Karins daha önce Letonya’nın GSYİH’sının yüzde 1,3’ünden fazlasını Ukrayna’ya yardım olarak gönderdiğini, yüzde 1’den fazlasının ise Kiev’in savunma ihtiyaçlarına yönlendirildiğini açıklamıştı. Letonya, ordu envanterindeki Stinger tipi füzesavar komplekslerinin tamamını Kiev’e gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu