Ekonomi

Kazanç çağrısı: PagerDuty’nin 4. çeyrek ve 2024 mali yılı sonuçları güçlü büyüme gösteriyor

Operasyon yönetimi platformu PagerDuty, gelir ve faaliyet marjlarında önemli bir büyüme ile 2024 mali yılını güçlü bir şekilde tamamladığını bildirdi. Dördüncü çeyrekte gelirler bir önceki yılın aynı dönemine göre %10 artarak 111 milyon $’a ulaştı ve şirketin beklentilerini aştı.

Bu büyüme, kurumsal segment katkılarındaki artışa, Yıllık Yinelenen Gelirdeki (ARR) genişlemeye ve daha büyük ortalama anlaşma boyutlarına bağlandı. Yılın tamamında gelir %16 oranında artarken GAAP dışı faaliyet marjı 1.200 baz puanın üzerinde bir artışla %13’e yükseldi. Sağlam bir boru hattı ve artan müşteri güveniyle PagerDuty (PD), 2025 mali yılında büyümeye devam etmeyi öngörüyor.

Önemli Çıkarımlar

 • 4. çeyrek geliri 111 milyon dolara ulaşarak yıllık bazda %10 artışla beklentileri aştı.
 • Yılın tamamında gelir %16 artarken GAAP dışı faaliyet marjı %13’e yükseldi.
 • Şirket 4. çeyrekte 13 milyon dolar net yeni ARR ekleyerek toplam ARR’yi 452 milyon dolara çıkardı.
 • PagerDuty, AIOps ve Müşteri Hizmetleri Operasyonları da dahil olmak üzere ürün paketi genelinde yenilikler yapmaya devam ediyor.
 • Şirket, Olay Yönetimi Platformları için GigaOm Radar’da Genel Lider seçildi.
 • PagerDuty.org, 1 milyon doların üzerinde bağışta bulundu ve çalışanların gönüllülük ve bağışlara yaygın katılımını gördü.
 • 2025 mali yılı için gelirin 470 milyon ila 478 milyon dolar arasında olması ve işletme marjlarının %13 ila %14 arasında olması öngörülmektedir.

Şirket Genel Görünümü

 • ’25 mali yılının ilk çeyreği için gelirin 110,5 milyon ila 112,5 milyon dolar arasında gerçekleşmesi ve %7 ila %9 arasında bir büyüme oranına işaret etmesi bekleniyor.
 • ’25 mali yılı için tüm yıl gelirinin 470 milyon ila 478 milyon dolar aralığında olacağı tahmin edilmektedir.
 • Önümüzdeki mali yıl için faaliyet marjlarının %13 ila %14 arasında olması öngörülüyor.
 • Şirket, 25 mali yılının ikinci yarısında daha büyük anlaşmalar ve çoklu ürün kullanımının etkisiyle ARR’de bir hızlanma öngörüyor.

Ayı Açısından Önemli Noktalar

 • Makroekonomik ortam ve işe alım koşulları belirsizliğini korumaktadır.
 • PagerDuty, önümüzdeki yıl için öngörülerinde makroekonomik iyileşmeleri hesaba katmıyor.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Şirketin Operations Cloud platformu yöneticiler ve geliştiriciler arasında ilgi görüyor.
 • PagerDuty, çok yıllı, çok ürünlü anlaşmalarla daha fazla kurumsal müşteriyle etkileşim kuruyor.
 • Yinelenen Satın Alma Yükümlülüğü (RPO) çeyrekte %30’un üzerinde büyüdü.
 • Brüt kar marjı %85 ile güçlü kalmaya devam etti.

Eksiklikler

 • Kazanç çağrısında herhangi bir spesifik eksiklikten bahsedilmedi.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Yöneticiler, daha büyük anlaşmalar ve daha stratejik müşteri ilişkileri ile sonuçlanan değer odaklı bir satış yaklaşımına geçişi tartıştılar.
 • Şirket, özellikle AIOps alanında rekabetin yerini aldı.
 • Kayıpların ve not indirimlerinin istikrar kazanması ve alt uçtaki baskıların hafiflemesi bekleniyor.
 • Yıl için satış hattı, daha büyük müşteri katılımlarında bir artışla umut verici.

Zorlu ekonomik koşullara rağmen PagerDuty’nin performansı ve stratejik girişimleri, büyüme ve müşteri değeri sunma konusunda net bir vizyona sahip, yükselişte olan bir şirkete işaret ediyor. Kurumsal müşteri tabanını genişletmeye verdiği önem ve ürün paketinin başarılı çapraz satış ve üst satışları, şirketin pazardaki sağlam konumunun altını çiziyor. Büyüyen ARR ve 2025 mali yılı için güçlü bir tahmin ile PagerDuty, BT hizmet yönetimi ve operasyonları alanında kayda değer bir oyuncu olmaya devam ediyor.

InvestingPro Analizleri

PagerDuty’nin en son mali sonuçları, yalnızca üst gelir grubunu büyütmekle kalmayıp aynı zamanda %16’lık etkileyici tam yıl gelir artışı ve GAAP dışı faaliyet marjının %13’e yükselmesiyle kanıtlandığı üzere işletme verimliliğini de artıran bir şirket olduğunu göstermektedir. InvestingPro Tips, PagerDuty’nin borçtan daha fazla nakit tuttuğunu ve bunun da belirsiz ekonomik zamanlarda yatırımcılara biraz huzur verebileceğini vurgulayarak, şirketin sağlam finansal temeli güçlü bilançosuyla daha da destekleniyor.

InvestingPro Data, şirketin performansına ve görünümüne ek bir bağlam sağlıyor. Piyasa değeri 2,11 milyar dolar ve 2024’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ayda yaklaşık %82’lik güçlü brüt kâr marjları ile PagerDuty’nin finansal sağlığı sağlam görünüyor. Bu, firma BT hizmet yönetimi ve operasyonlarının rekabetçi ortamında gezinirken özellikle önemlidir.

InvestingPro Tips ayrıca şirketin likit varlıklarının kısa vadeli yükümlülüklerini aştığını ve bunun da büyüme fırsatlarına yatırım yapma veya potansiyel piyasa gerilemelerini atlatma esnekliği sağlayabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte, şirketin son on iki ayda kârlı olmadığını ve 12,28 gibi yüksek bir Fiyat / Defter katsayısıyla işlem gördüğünü belirtmek gerekir. Buna rağmen, analistler PagerDuty’nin bu yıl kâra geçeceğini ve bunun şirket ve hissedarları için çok önemli bir an olabileceğini tahmin ediyor.

Daha derin analizle ilgilenenler için, https://www.investing.com/pro/PD adresinde PagerDuty için şirketin değerlemesi, gelecek beklentileri ve yatırım potansiyeli hakkında daha fazla bilgi sağlayabilecek ek InvestingPro İpuçları mevcuttur. InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim almak için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanın.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu