Teknoloji

Hollanda, 1 Yaşından Büyük Herkese Ötenazi Hakkı Verecek

Günümüzde etik tartışmalar halen devam etmekte ve kişi gönüllü olarak sağlık sorunları sonucunda ölümü tercih etmektedir. ötenazi ‘ sorusu Hollanda’da uzun süredir yasal olarak uygulanmaktadır. Bu yöntemi ilk kez 2002 yılında benimseyen Hollanda, bugün bir kritik karar daha alacak.

Ötenazi konusunda Hollanda hükümeti şimdiye kadar yalnızca 12 yaş ve üstü kişiler için mevcut Yaşlanma sonunu neredeyse tamamen ortadan kaldırır.Hollanda Sağlık Bakanlığı, 1 yaş ve üzerindeki her bireye ötenazi hakkı vermeye hazırlanıyor.

1 yaş ve üzeri her bireye ötenazi hakkı verilecek:

Ötenazi ile ilgili yeni düzenleme, ülkedeki çocuk doktorlarının ısrarıyla yürürlüğe girecek. Doktorların ısrarı sonucu uzmanların görüşünü isteyen hükümet, 1-12 yaş grubuna ötenazi hakkının sağlanmasıbir teklif aldı

De Telegraaf gazetesi, yeni düzenlemenin yakında kabul edilmesinin beklendiğini öne sürdü. ötenazi hakkı, sürekli epileptik atak geçiren ve ölümü beklenen çocuklara sunulacak. Çocuğun ne istediğini belirleyemediği durumlarda karar anne baba tarafından ortaklaşa alınabilir.

12 yaş altına ötenazi hakkı dünyada bir ilk değil. Belçika, Hollanda’dan önce 2014 yılında 12 yaşın altındaki çocuklara ötanazi uygulayan ilk ülke oldu.

Ötenazi nedir?

Aktif ve pasif olmak üzere iki farklı prosedürle uygulanan ötenazi, kişinin tıbbi yollarla yaşamına son vermesini sağlar. Aktif ötenazide bir kişinin ölümü bir iğne ve özel bir karışım ilepasif ötenazi yaparken, kişinin mevcut tedavisinin kesilmesi ileoluyor.

Ötenazi Türkiye’de yasal değil. Türk Ceza Kanunu ötenazi için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası öngörüyor. Ötenazi bugün Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Kanada, Avustralya, İspanya ve ABD’nin bazı eyaletlerinde uygulanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu