Haber

Fahiş fiyata karşı ‘kar sınırı’ önerisi

Fahiş fiyata karşı ‘kar sınırı’ önerisi

TEMEL besin ve paklık eserlerinde fahiş fiyat uyguladığı ve stokçuluk yaptığı belirlenen zincir marketler ile işletmelere uygulanan para cezaları tahlil getirmeyince, farklı önlemler gündeme gelmeye başladı. Tüketici Hakları Derneği Genel Lideri Turhan Çakar, tahlilin, para, mahpus cezası ya da kapatma cezası ile olmayacağını, yasal düzenleme ile olabileceğini söyledi. Çakar, “Yasal düzenleme ile maliyet fiyatı üzerine en fazla yüzde 10 kar sınırı getirilmeli” dedi.

Ticaret Bakanlığı’nca, temel besin ve paklık eserlerinde fahiş fiyat uyguladığı ve stokçuluk yaptığı belirlenen zincir marketler ve işletmelere bu yılın birinci 10 ayında toplam 9 milyon 403 bin TL para cezası verildi. Pandemiden bu yana ise fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere toplamda 56 milyon 602 bin 168 TL idari para cezası uygulandı. Bakanlık tarafından yapılan kontroller sonucu uygulanan cezalara rağmen fiyatlarda düşüş olmayınca, farklı önlemler konuşulmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar dönüşü yaptığı açıklamada kontrollerin çok daha farklı uygulamalarla devam edeceğini, kabine toplantısında buna ait atılacak adımların masaya yatırılacağını söyledi. Erdoğan, “Çünkü para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk Kabine Toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz. Değişik öneriler var. Bütün mesele yaptırımın çok daha ağır olması. Bu bunlara ürkütücü gelebilir. Bunu halletmek lazım” dedi.

‘YASAL DÜZENLEME İLE KAR ORANI SINIRLANDIRILMALI’Tüketici Hakları Derneği Genel Lideri Turhan Çakar, fahiş fiyat artışı yapan market ve işletmelerin ceza olarak kapatılmasının tahlil olmayacağını söyledi. Çakar, cezaların yetersiz olduğunu vurgulayarak, “Çözüm için bir yasal düzenleme yapılmak zorunda. Bilhassa piyasaya hakim olan birtakım monopoller var. Başta zincir marketler olmak üzere, besin ve ziraî eserleri satan firmaların satış fiyatları konusunda bir sınırlama getirilmeli ve buna ait yasal düzenleme yapılmalı. Zincir marketler ve firmalar çiftçiden bu eserleri alıyorlar, üzerine yüzde 300- 400 karlarını koyarak satıyorlar. ya da birtakım aracılardan, toptancıdan alıp satıyorlar. 3- 4 kat kar etmemesi için bu hususta bir sınırlama olmalı. Nasıl olmalı; bu eserleri satan firmaların 1 kilo için maliyeti nedir, bunun kendisine maliyetini devlet onlarla görüşerek tahlil edip, yasal düzenlemede maliyet fiyatı üzerine en fazla yüzde 10 kar hududu getirilmeli, kar sınırlamasına uyulup uyulmadığına ait de ağır periyodik kontroller yapılmalı. Aksi takdirde tek başına cezaların ağırlaştırılması, kar oranını sonlandırmaya ait yasal düzenleme olmadan kâfi olmayacak” dedi.’ARACILAR ORTADAN KALDIRILMALI’Çakar, kalıcı çözüm için ise piyasanın tekelleşmesinin önlenmesi gerektiğini belirterek, “Aracı sistemin ortadan kaldırılması gerekir. Direkt doğruya küçük çiftçilerden aracı olmadan tüketiciye gelebileceği bir tertip kurulmalı. Bunun için de devletin devreye girmesi gerekir. Büyük firmalar var, bunlar piyasayı yönlendiriyor, inhisar piyasanın ortadan kaldırılması gerekiyor. Aracı sistemi ortadan kaldıracak, dağıtımı düzenleyecek bir tertip gerekli. Ziraî KİT’lerin yeniden kamusallaştırılması gerekiyor, yeni tarımsal, gıda KİT’leri kurulması gerekiyor. Bu kitler aracılığı ile bu eserlerin dağıtımını direkt tüketiciye bu kitler yapsın. Evvelce bu yapılıyordu, artık çok daha uygun yapılabilir. Devlet müdahalesi ile, KİT’lerin kurulması ile dağıtımını bizzat devlet yaparsa; aracı, toptancı, tekeller ortadan kalkarsa, gıda, sebze fiyatları 5’te 1’e iner, 25 liralık ürün 5 liraya iner” diye konuştu.’KAPATILMALARI TAHLİL DEĞİL’

Çakar, fahiş fiyat uygulayan işletmelerin kapatılmasının çözüm olmadığını vurgulayarak, “Ceza çözüm değil, kapatılması çözüm değil. Kamu müdahale etmediği sürece çözüm olmaz. KİT’ler tüketiciye çok ucuz fiyata besin satıyordu, geniş dağıtım ağları vardı. Cezaları ağırlaştırmak tahlil değil, sistemin büsbütün ortadan kaldırılması lazım. Kabine toplantısında bunun konuşulması gerekiyor. KİT’lerin kamusallaştırılması, yeni KİT’lerin kurulması, besin eserlerinin tüketiciye şahsen dağıtılması formunda tahlil teklifleri konuşulmalı. Üretim, tüketim, dağıtım fiyat siyasetlerini devletin belirlemesi lazım” tabirlerini kullandı.

Görüntü dökümü:

– Turhan Çakar ile röportaj

– Genel ve detay

Haber- Kamera:  Şaduman UNUTMAZ- Canberk ÖZTÜRK/ANKARA,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu