Yaşam

Elon Musk’tan Snowden ve Assange ile ilgili anket: Ezici ‘evet’ yanıtı

44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasının ardından heyecandevralan milyarder girişimci Elon Miskçoğu ABD tarafından Afganistan ve Irak’ta işlenen savaşın çeşitli sırlarını ve kabahatlerini ifşa etmesiyle ünlüdür. Jülyen Assangeve Edward kardan adamhakkında anket düzenledi

Musk, kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı ankette, ” Bir görüş bildirmiyorum ama bu anketi yapacağıma söz verdim.”takipçilerine söyleyerek, “Assange ve Snowden affedilmeli mi?”soruyu sordu .

Ankete katılan sosyal medya kullanıcılarının yüzde 80’i ‘evet’ oyu verirken, yüzde 20’si ‘hayır’ oyu verdi.

Snowden, anket sonuçlarının yer aldığı tweet’i de alıntılayarak, “Bu çok yüksek bir rakam” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya vatandaşı olan Snowden kimdir?

21 Haziran 1983’te Kuzey Karolina’da doğdu. Edward Joseph SnowdenEski bir Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) çalışanıdır.

Gizli NSA belgelerini medyaya ifşa ederek, NSA, Five Eyes ortakları ve birçok ticari ve uluslararası ortak tarafından yürütülen küresel izleme araçlarının çalışma ayrıntılarını ortaya çıkaran NSA sızıntılarını başlattı.

Snowden’ın gizli belgeleri ifşa etmesi, Pentagon belgelerini sızdıran Daniel Ellsberg tarafından ABD tarihindeki en önemli sızıntı olarak tanımlandı.

2013’te ABD’den Latin Amerika’ya ve ardından Rusya’ya giden Snowden, bir yıllığına geçici oturma izni aldı ve 2020’de Rusya’da daimi oturma izni aldı. Kremlin’den Eylül 2022’de yapılan yazılı açıklamada, Devlet Lideri Vladimir Putin’in Snowden’a Rus vatandaşlığı veren kararnameyi imzaladığı açıklandı.

Julian Assange davası

Avustralya doğumlu yayıncı Jülyen Assange2010 yılında WikiLeaks’inABD kuvvetlerinin Irak ve Afganistan’da işlediği savaş kabahatlerini ifşa eden zımni belgeler yayınladığında Washington yönetiminin hedefi haline geldi.

Şu anda İngiltere’deki Belmarsh Hapishanesinde tutulan Assange, ABD’ye iade edilmekle karşı karşıya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu