Haber

Elazığ Palu’da fay hattında görülen zemin sıvılaşması

Elazığ’ın Palu ilçesinde 20 Şubat’ta meydana gelen 4’ü aşkın 5 depremin ardından kilometrelerce uzunluktaki fay hattında ortaya çıkan zemin sıvılaşması cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

Kentte 20 Şubat’ta merkezi Palu ilçesinde olmak üzere beşi orta büyüklükte 4,4 ve 4,8 olmak üzere çok sayıda sarsıntı meydana geldi.

Depremlerin ardından ilçeye bağlı Baltaşı köyünde Keban Baraj Gölü’ne yakın bir alanda zemin sıvılaşması olduğu köylüler tarafından fark edildi.

Doğu Anadolu Fay Zonu’nun Palu segmentinde meydana gelen depremler sonucu kilometrelerce uzunluğa ulaşan fay sınırında yarıklar oluşturan taban sıvılaşması, bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Sahada sıvılaşmaya bağlı olarak oluşan çatlaklardan ince kum tanelerinin çıktığı ve çamur kaymalarının oluştuğu gözlendi.

Elazığ merkeze bağlı Yolüstü ve Uzunova köyleri sınırları içerisinde yer alan Uluova Fay Zonu’nda 17 Şubat’ta meydana gelen 4.6 büyüklüğündeki depremin ardından fay hattında zeminin sıvılaştığını balıkçılar fark etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu