Sağlık

COVID-19’un Eris varyantı Avrupa’da yayılıyor… Türkiye’de kışa dikkat!

İSTANBUL (İGFA) – Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Elif Hakko, “Uzun süredir hayatımızda olan Omicron tipi gibi çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonu olarak kendini gösteriyor. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik ve hafif ateş yapabilir. Önceki COVID-19 salgınları gibi büyük bir salgın beklenmese de okulların açılmasıyla birlikte daha fazla vaka görülebilir.”

Doç. Elif Hakko, “Bağışıklık sorunu olanlar, diyabet, böbrek yetmezliği, kalp hastalığı gibi kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar hastalığı daha ağır geçirebiliyor” dedi.

HASTALIK KIŞ AYLARINDA YAYILABİLİR

Eris varyantının da diğer COVID-19 varyantları gibi soluma yoluyla bulaştığını hatırlatan Doç. Hakko, “Kapalı ortamlarda ve yakın temasta hastalığın bulaşma olasılığı artıyor. Vaka sayısında artış beklense de büyük bir tehlike oluşturacağı düşünülmüyor. Korunma için önceki COVID-19 varyantlarında olduğu gibi kalabalık ve kapalı alanlarda maske kullanımı ve el hijyeni en iyi önlemdir. Risk grubundaki kişilerin Omicron varyantını içeren COVID-19 aşılarını düzenli olarak yaptırmaları iyi olur ancak maalesef ülkemizde bu aşılar bulunmamaktadır.

KİŞİSEL SAVUNMA USULLERİNE UYULMALIDIR

Okulların açılmasıyla birlikte bu varyantın daha sık görülebileceğini paylaşan Doç. Elif Hakko, “Risk altındaki kişiler için Omicron varyantını içeren aşı ülkemize gelmeli ve bu kişiler grip aşısı ile birlikte aşılanmalıdır. Elbette kişisel koruma önlemlerine uymak da çok önemli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu