Haber

Çin, Kanada’yı “seçimlere müdahale söylentilerini engellemeye” çağırdı

Çin, Kanada’yı ülkedeki Çin diplomatik misyonlarının 2019 federal parlamento seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı yönündeki söylentilere karşı koymaya çağırdı.

Çin haber ajansı Xinhua’ya göre Dışişleri Bakanı China Gang, Kanadalı mevkidaşı Melanie Joly ile Hindistan’ın başkenti New York’ta düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında ​​yaptığı görüşmede, tartışmaları “temelsiz” ve “anlamsız” olarak nitelendirdi. Delhi.

Çin Çetesi, Çin’in başka bir ülkenin iç işlerine asla karışmayacağını vurgulayarak bu tür girişimlere karşı çıktığını belirterek, “Kanada tarafı, Çin’in diplomatik temsilciliklerinin normal işleyişini sağlayacak ve dedikodu ve yaygaranın ikili ilişkileri zedelemesini engelleyecek tedbirler almalıdır.” söz konusu.

Kanadalı istihbarat yetkilileri geçen yılın başında Çin’in 2019 federal parlamento seçimlerini etkilemek için bazı adayları gizli bir ağla finanse ettiğini iddia etmişti.

Kanada basınında yer alan haberde, Başbakan Justin Trudeau’nun faaliyetleri hakkında bilgi aldığı iddia edildi.

Kasım 2022’de Endonezya’da düzenlenen G20 Başkanlar Zirvesi’nde Trudeau’nun Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmesi sırasında Kanada tarafı, Çin’in ülkedeki demokratik süreci etkilemeyi amaçlayan faaliyetlerinden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Zirvenin kapanış resepsiyonunda Çin Devlet Lideri Xi, görüşmenin basına yansımasıyla ilgili görüşlerini Trudeau’ya aktarırken, gergin diyalog kameralara yansıdı. Xi, “Konuştuğumuz her şey gazeteye sızdırıldı, bu doğru değil, böyle bir diyalog yok” dedi. kelimeleri kullanmıştı.

Çin-Kanada ilişkileri, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei’nin Finans Direktörü Ming Vancou’nun 2018 yılında Kanada’nın Vancouver kentinde ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delme suçlamasıyla tutuklanmasının ardından gergin bir seyir izledi.

Olaydan sonra Çin, “Çin’in ulusal güvenliğini tehlikeye atan faaliyetlerde bulunduğu” teziyle eski Kanadalı diplomat Michael Kovrig ve iş adamı Michael Spavor’u gözaltına aldı.

ABD, Kanada ve Çin’in ortasında siyasi çatışmaya dönüşen dava sürecinde Ming, yaklaşık 3 yıl tutuklu kaldıktan sonra Eylül 2021’de serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu