Ekonomi

Aşağıdaki iyileşme belirtileri

Altın, yatırımcıların Mart ayından bu yana en düşük kapanışına geriledikten sonra Fed’in gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin iddialarını yumuşatmasıyla yükseldi.

Spot altının onsu 145 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve orta banka Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamalara göre gram altın 1.461 TL ile rekor seviyelere yakın.

ABD tahvil getirileri, Kanada Merkez Bankası’nın beklentilere karşın faiz artırım döngüsünü yeniden başlatma kararının ardından Çarşamba günü yaşanan keskin yükselişin ardından yatırımcıların daha fazla sıkılaştırma beklentilerini düşürmesiyle istikrar kazandı.

Piyasaların yoğun görüşü ABD’de faizlerin bir tedbir daha yükseleceği yönünde olurken, bu durum faiz getirmeyen altın üzerinde olumsuz etki edecek şekilde fiyatlanıyor.

Yatırımcılar, Kanada ve Avustralya’daki sürpriz faiz artışlarının yanı sıra Hindistan Merkez Bankası’nın faiz oranlarını değiştirmeme kararını takdirle karşıladı.

Bununla birlikte Çin, altın rezervlerini art arda yedi aydır artırdı ve bu, küresel olarak merkez bankalarından değerli metale yönelik güçlü talebin devam ettiğine işaret ediyor.

Citi ons altının kısa vadeli talebini düşürdü

Citi’nin araştırma birimi de ons altın için bir rapor yayınladı. Kurum, ons altın için kısa vadeli hedefini aşağı yönlü revize etti. banka onsu altındaHedef seviyesini 0-3 ay için 2.100 dolardan 1.915 dolara düşürdü.

Citi, 3-6 aylık dönemde fiyatın toparlanarak ons ​​başına 2 bin doların üzerine çıkacağını öngördü ve 12 aylık dönemde makro ortamın altın için olumlu olacağını savundu.

kelkitajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu