Haber

Ali Babacan: “Sermaye Ekonomiden Pay Alsa Bu Sosyal Devlet Değil, Enflasyon Yoluyla Hırsızlıktır”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Hükümet,” dedi. ekonomi Büyüdü, diyor. Büyüdüyse işçilerimiz, memurlarımız, emeklilerimiz bu büyümeden pay alsın. Sermaye ekonomiden pay alsa bu sosyal devlet değil, enflasyon üzerinden yapılan bir hırsızlıktır.” Hükümetin para politikasını eleştiren Babacan, “Merkez Bankası para yakma fırını olarak kullanılıyor. Arka kapıdan ne kadar döviz sattıklarını da açıklamıyorlar. Sattıkları rakamın 250 milyar doları geçtiğini hesaplıyoruz. Sayın Erdoğan kapı kapı dolaşarak borç para istiyor. Suudi Arabistan’a, BAE’ye, Katar’a gidiyor, ‘borç ver’ diyor. Arka kapıdan ödünç aldıkları parayı da yakıyorlar” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bu sabah FOX TV’de İlker Karagöz’ün sunduğu Çalar Saat programında gündemi değerlendirdi. Babacan’ın konuşmasının başlıkları şöyle:

“Sn. ERDOĞAN KENDİNE YENİ ORTAKLAR ARIYOR”

“Sayın Erdoğan kendisine ortak olacak yeni ortaklar arıyor. Altı Masa partilerinden birinden bir parti denedi. İkinci partiyi denedi. Önümüzdeki seçimlerde bunu bir kenara bırakmak isteyebilir. Yapamaz. onu da bulun.Kimse böyle büyük bir yanlışa ve hataya ortak olmak istemez.Bence zorunlu ortaklıktır.Artık birbirlerine katlanacaklar.

Bahçeli’de illegal, illegal bir ortam var. Tutukludan çıkardıklarıyla poz veriyor. Etrafında böyle bir çember var. Ülkeyi bu hale getiren Erdoğan. Hukuksuzluğa göz yuman, yasa dışı hata örgütlerine kapı bırakan, ortağı aracılığıyla onlarla işbirliği yapan odur. Sayın Erdoğan, Sayın Bahçeli ‘yeni bir anayasa yapacağız’ diyor. Orada hiçbir şey yok. Yalan söylüyorlar. İş üretmeye gelince, başarısız oluyorlar. ‘Hadi şunu yap’ deyince başarısız oluyorlar.

“İÇ İSTİŞARE SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ”

DEVA Partisi olarak 22 bölgede seçim sonrası kurulacak hükümetin programını ve uygulama planını hazırlamaya başladık. Daha önce, muhalefet sadece eleştireldi. ‘Hükümet yanlış yapıyor’ sorunu. ‘Ne yapacaksın’ diye sorulunca, ‘Bana oy ver, ben seçilince yaparım’ diye üzülüyor. Türkiye’de muhalefet kültürü değişiyor ve bunda DEVA Partisi olarak bizim de önemli bir katkımız olduğunu düşünüyorum. ‘Varlığımız milletimizin varlığına armağan olsun’ dedik, eylem planlarını ortaya koyduk.

(Cumhurbaşkanı adayı) Havuzu çok geniş tutuyoruz. Hiçbir ismi dışlamıyoruz. Arkadaşlarımıza ‘Zamanı geldi, herkes zihinsel antrenman yapmaya başlasın’ dedim. Parti içi istişare sürecini başlatacağız.

“TÜİK’İ REFERANS EDERSENİZ ÜLKEDE YOKSULLUK ARTAR. SABİT GELİRLİ HERKES KAYBEDİYOR”

Hükümet çok varsayımsal gidiyor. Yani talep geldiği yere göre çalışıyor. Üretici Fiyat Endeksi bugün açıklanacak. Ancak geçen ayki rakam yüzde 158’di. Üretici enflasyonu yüzde 158 ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamı. Türkiye hiç böyle bir enflasyon görmedi. Türkiye’de TÜİK’in açıkladığı rakamların çok üzerinde bir enflasyon oranı olduğunu herkes biliyor.

TÜİK’in açıkladığı şeyin bir değeri yok. Çünkü gerçek sayı değil. Alışverişe giden, kendine kıyafet alan, gıda ihtiyacı için pazarları dolaşan herkes, Türkiye’de enflasyonun en az yüzde 200 olduğunu görüyor. Sabit geliri olan herkes şu anda Türkiye’de büyük bir refah kaybı yaşıyor. Türkiye’de mutlu olan sadece parası olanlardır. Çünkü hükümet parası olan bakanlığa 650 milyar lira daha aktarıyor. Hangi isim altında yapıyor? Bir, faiz; iki, kur farkı… TÜİK’i referans alırsanız ülkede yoksulluk artar. Sabit geliri olan herkes kaybeder. Reel enflasyona dayalı olmalıdır. İşte asgari ücret, emekli ve memur maaşlarına ilişkin ölçütümüz: Reel enflasyon artı refahın payı. Hükümet ekonominin şu anda büyüdüğünü iddia ediyor, değil mi? Ancak ekonomide ücretlilerin payı azalıyor.

İstanbul Ticaret Odası üyelerine saygımız sonsuz ama itibarlarına dikkat etsinler. İstanbul gibi Türkiye’nin en büyük ticaret camiasının beyan ettiği bir kurumun temsilcisinin, kurumun itibarının, İstanbullu tüccarların itibarının ne olduğuna dikkat etmeleri gerekir. Ticaret güven ve itibardır. Bu doğruyu söylemekle ilgili.

Türkiye’deki en büyük faiz lobisi hükümettir. 2022’de bugüne kadarki en yüksek faizi ödedi. Meclis’te görüşülen bütçeye 566 milyar faiz ödeyeceğini açıkladı. Ona göre sermayenin milli gelir içindeki payı yükselir, işgücünün payı azalır.

“EKONOMİNİN SERMAYE PAYI SOSYAL DEVLET OLMAYACAKSA”

Asgari ücret için nihai rakam, ilgili taraflar yani hükümet, sendikalar ve işyeri temsilcileri tarafından oluşturulan bir yapı tarafından belirlenir. Çünkü asgari fiyat aslında devletin ödediği bir rakam değil. Asgari ücret aslında özel şubenin ödediği bir rakamdır. Devlet asgari fiyatı yükselttim deyince taban fiyatı kendi cebinden ödemiyor. Asgari ücret işveren tarafından cepten ödenir. Bu nedenle taban fiyat belirlenirken buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Onlara sadece bir formül veriyoruz, çok değerli bir formül. Gerçek enflasyon elde edin ki kimse gelirini kaybetmesin, mağdur olmasın. Üzerine bir esenlik duygusu da koyun. Çünkü hükümet ‘ekonomi büyüdü’ diyor. Büyüdüyse işçilerimiz, memurlarımız, emeklilerimiz bu büyümeden pay alsın. Sermaye ekonomiden daha çok pay alıyorsa sosyal devlet değil enflasyon üzerinden yapılan bir hırsızlıktır.

“Vatandaşımızın peynirli ekmek yemeye gücü bile yok”

Türkiye’de et tüketimi 1 yılda yarı yarıya azaldı. Çünkü et çok pahalı. Aynı zamanda 1 kilo peynirin fiyatı 1 kilo etin fiyatını geçti. Şimdi yandaş medya kuruluşları ‘Peynir aslında sağlığa zararlı, yemeyin’ diyor. Bu vatandaşın aklıyla alay etmektir. Hiçbir şey bulamazsanız, midenizi peynir ve ekmekle doldurursunuz. Ülkenin çoğu yerinde ekmek fiyatı 5 lira iken, peynirin fiyatı etin üzerindeydi. Vatandaşlarımız artık peynir ekmek bile alacak durumda değil.

Karkas et, süt, buğday ve şeker fiyatlarını devlet belirliyor. Ana ürünlerin fiyatlarını devlet belirliyor. Hepsinde zam var. Piyasalar o fiyattan satış yaptığında, ‘Piyasalar enflasyona neden olur. Vatana ihanet ettikleri için piyasaları düşman gösteriyorlar. Zincir mağazalara teftiş gönderiyorlar, baskın yapıyorlar, kapatıyorlar. Döviz kurunu şişirip taban fiyatları belirleyen zincir marketler gibi. Kendi pazarları arasında %1 bile fark yok. Sayın Erdoğan Tarım Kredi’ye hangi müfettişleri gönderecek? Fiyatlar üç aşağı beş üst bire bir.

“MERKEZ BANKASI PARA YAKMA FIRINI OLARAK KULLANILIYOR”

Merkez Bankası para yakma fırını olarak kullanılmaktadır. Arka kapıdan ne kadar döviz sattıklarını da açıklamıyorlar. Sattıkları rakamın 250 milyar doları aştığını hesaplıyoruz. Sayın Erdoğan kapı kapı dolaşarak borç para istiyor. Suudi Arabistan’a, BAE’ye, Katar’a gidiyor, ‘borç ver’ diyor. Arka kapıdan ödünç aldıkları parayı da yakıyorlar. Birleşik Arap Emirlikleri, 15 Temmuz hain darbe girişiminin finansörü olmakla suçlandı. Bir yanda Cumhurbaşkanı, bir yanda İçişleri Bakanı ‘Parçalar geliyor’ diye ayağa kalkıp sarınıyorlar… Hakikaten ayıp.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu