Haber

ABD’de sinagoga saldıran kişi suçlu bulundu

ABD’nin Pensilvanya eyaletinin Pittsburgh kentinde 2018 yılında bir sinagoga düzenlenen silahlı saldırıda 11 kişiyi öldüren Robert Bowers, hakkındaki 63 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.

CNN’in haberine göre Bowers’a yöneltilen suçlamaları görüşen federal mahkeme, 5 saatlik değerlendirmenin ardından kararını açıkladı.

İlk derece mahkemesi Bowers’ı ölümle sonuçlanan dini inançların özgürce uygulanmasını engellemek, cinayet işlemek için ateşli silah kullanmak ve nefret suçu da dahil olmak üzere 63 suçtan suçlu buldu.

Mahkeme şu anda ceza kararını açıklamasa da, 50 yaşındaki Bowers, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yahudilere karşı şimdiye kadarki en ölümcül saldırı nedeniyle ölüm cezasına çarptırılma ihtimaliyle karşı karşıya.

Öte yandan federal mahkeme, davadaki delilleri değerlendirerek “ölüm veya müebbet” kararına ilişkin davayı 26 Haziran’da görüşecek.

Saldırıda 11 kişi hayatını kaybederken, 4’ü polis olmak üzere 6 kişi de yaralandı.

Saldırının ardından güvenlik güçleri New York’taki sinagoglara konuşlandırıldı.

Her yıl çok sayıda kişinin silahlı saldırılar nedeniyle yaşamını yitirdiği ABD’de kişisel silahlanma ve silah yasası tartışmaları sıklıkla gündeme geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu