Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: İsrail’in Gazze’yi işgal etme niyeti yok

Japonya’nın ev sahipliği yaptığı G7 Dışişleri Bakanları toplantısının ardından gazetecilere konuşan Antony Blinken, İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail’in bir daha Gazze’yi işgal etme niyetinde olmadığını belirterek, “Gazze, Hamas tarafından yönetilmeye devam edemez. Bu yalnızca 7 Ekim’in tekrarına davetiye çıkarır. İsrail’in Gazze’yi işgal edemeyeceği de açıktır.” İfadelerini kullandı.

İsrail’in Gazze’yi yönetemeyeceğini ancak mevcut çatışmanın bitiminden sonra bir geçiş döneminin olabileceğini belirten Blinken, “Çatışmanın bitiminde bir geçiş dönemine ihtiyaç duyulabilir. Bir daha işgal öngörmüyoruz. İsrail başkanlarından duyduğuma göre onların bir daha işgal etmeye niyetleri yok.”

NETANYAHU’DAN ‘SÜRESİZ İŞGAL’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün yaptığı açıklamada Gazze Şeridi’nin güvenliğini tamamen kontrol altına almak istediklerini belirterek, ‘süresiz işgal’ imasında bulundu. ABD Başkanı Joe Biden ve üst düzey yetkililerin İsrail’e çatışmalara geçici bir insani duraklama verilmesini önerdiği yönünde iddialar artarken Netanyahu, Gazze’ye insani yardım girişi veya esirlerin tahliyesine ilişkin kuralları değerlendireceğini söyledi. ancak ‘esirler serbest bırakılmadıkça’ kısa vadeli taktiksel duraklamalar dışında Gazze serbest bırakılmayacak. Ateşkes olmayacağını da söyledi.

HAMAS’IN ABD’YE TEPKİSİ

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Hamas’ın Gazze Şeridi’nin geleceğinde denklemin bir parçası olamayacağını ve burada hükümetin şekline ilişkin istişarelerin sürdüğünü söyledi. Kirby’ye yanıt veren Hamas Sözcüsü Abdullatif Kanu, “Gazze’yi veya topraklarımızın bir kısmını yönetmek, halkımız Filistin’in özel meselesidir ve sahadaki hiçbir güç bu gerçeği değiştiremez veya kendi iradesini empoze edemez.” dedi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu