Ekonomi

43 bin 618 hayvan depremzedelere hibe olarak dağıtılıyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde küçükbaş hayvanları telef olan ihtiyaç sahiplerine 43.618 adet hayvanın tamamı hibe olarak dağıtıldı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, depremde telef olan 43 bin 618 küçükbaş hayvanın yerine ücretsiz yeni hayvan verileceğini kaydetti.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde çok sayıda besi hayvanı üreticisi de telef oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı, Kahramanmaraş ve 11 ili etkileyen depremlerde hayvanları telef olan üreticiler için harekete geçti. Kahramanmaraş Ahır Dağı Yedikuyular mevkiinde bugün düzenlenen programla, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin katılımıyla koyun ve keçileri telef olan üreticilere hayvanlar teslim edilmeye başlandı.

“Ücretsiz değiştireceğiz”

Programa katılan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Hatırlayacağınız üzere Cumhurbaşkanımız bir söz vermişti ve ‘Depremde inek, koyun gibi hayvanları telef olan çiftçilerimizin zararlarını telafi edeceğiz’ demişti. inek kadar tavuk, tavuk kadar tavuk, arı kadar arı bedelsiz’. Sözümüzü yerde bırakmadığımızı biliyorsunuz. Sizi üretimden mahrum bırakmamak için hemen işe koyulduk, o yüzden bugün buradayız. Allah’ın izniyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın yayınlamış olduğu kararname çerçevesinde, Bakanlığımıza bağlı TİGEM işletmelerinden temin ettiğimiz aynı cins hayvanlar ile çiftçilerimizin kayıp hayvanlarını bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz olarak karşılayacağız. “Hayvanların TÜRKVET sistemine kaydedilmesi ve il ve ilçe hasar tespit kurulları tarafından tespit edilmesi zorunludur. Depremden etkilenen çiftçilerimizin kayıp hayvanları için ayrı bir başvuru yapmasına gerek yok” dedi.

43 bin 618 küçükbaş hayvan dağıtılacak

Bakan Kirişci, gerekli barınak ve altyapıya sahip olanlardan başlayarak tüm depremzedelere hayvan dağıtımının yapılacağını belirterek, “Bu sayede ilk etapta küçükbaş hayvanlar teslim edilecek, diğer hayvanları da ilk etapta teslim edeceğiz. Bölgede hayvansal üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak adına, aynı esastan yararlanan yetiştiricilerimizin sahiplerini değiştiremeyeceklerini bilmenizi isterim. hayvanlarını 2 yıl zorlayan sebeplerden dolayı.Aksi takdirde hayvan bedeli iade edilir.Depremden etkilenen çiftçinin ölümü halinde hayvanlar varislerine verilir.Mirasçılar için de aynı şartlar uygulanır. Bu kapsamda Adana Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya illerinde meydana gelen deprem nedeniyle telef olan 43 bin 618 küçükbaş hayvanın bire bir dağıtımı için 341 Milyon TL bütçe gerekiyor. , Osmaniye ve Şanlıurfa ile Sivas’ın Gürün ilçelerinde 26 Mayıs prestijiyle dün İl Tarım Müdürlüklerimizin hesaplarına havale edildi. nakledilmeye başlandı. Yetiştiricilerimize hayırlı olsun” dedi.

Kahramanmaraş’ta 15 bin 342 küçükbaş hayvan dağıtılacak

Kahramanmaraş’taki depremde telef olan küçükbaş hayvanların dağıtımına değinen Kirişçi, “Biliyorsunuz depremin ilk günlerinde aynen yetiştiricilerimize vereceğimize söz vermiştik. Hayvancılığın sürdürülebilirliği bizim için de önemli. Bu nedenle kırsalda depremin yaralarını ne kadar çabuk sarabileceğimizi görmek için var gücümüzle çalışıyoruz.Kahramanmaraş’ta dağıtımına başlayacağımız 15.342 adet küçükbaş hayvan ilimiz ve bölgemiz için hayırlı ve bereketli olsun. sığırlar 2’ye 3′. Erleri kuzulayarak bölgede katliamın canlanmasına ve güçlenmesine vesile olacaktır.”

“Devletimiz ilk günden beri yanımızda”

Hayvanlarını teslim alanlara yetiştiren Ferhat Balbars, “6 Şubat depreminde hayvanlarımız göçük altındaydı. Başkanımıza ve tüm yetkililere teşekkür ediyoruz.”

Bir diğer yapımcı Musap Balbars, “Allah devletimizden milletimizden razı olsun. İlk günden beri yanımızdalar. 29 hayvanım telef oldu, 29 hayvanın hepsini bana verdiler.” – KAHRAMANMARAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu